Terminal POS to przyszłość kas fiskalnych

Komputeryzacja postępuje coraz śmielej w wielu różnych dziedzinach życia człowieka. Dzięki rozwojowi Internetu możliwy jest dostęp do wielu informacji oraz przykładowo, bankowości internetowej. Miejsca, w których znajdują się kasy fiskalne oraz terminale POS również mają połączenie internetowe, najczęściej przez sieć GPRS.

Terminale zastąpią gotówkę?

Bardzo prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat kasy fiskalne zostaną zastąpione przez urządzenia, które będą w pełni z automatyzowane oraz połączone z terminalami POS umożliwiającymi płatności bezgotówkowe. Gotówka zostałaby całkowicie zastąpiona przez karty płatnicze lub inne urządzenia, które byłyby wykorzystywane w podobny sposób.
Już teraz powstały sklepy, które oferują specjalne wózki na zakupy. Dzięki nim wkładany towar od razu dodawany jest do listy zakupów. Potem przy kasie wystarczy tylko zapłacić za towary, które są w wózku. Ułatwia i usprawnia to pracę pracowników sklepu, ponieważ eliminuje potrzebę zatrudniania kasjerów. Rola pracowników ogranicza się tylko do wykładania towaru oraz sprzątania sklepu.
W przyszłości w wózkach możliwe, że pojawią się również wbudowane terminale POS. Jeszcze bardziej usprawni to zakupy, ponieważ za zakupy będzie można zapłacić od razu przy wychodzeniu ze sklepu poprzez przyłożenie lub włożenie karty płatniczej do specjalnego otworu w wózku.

Wiele zalet, ale istnieją też wady

Jednak komputeryzacja i automatyzacja zakupów może nieść ze sobą kilka niedogodności. Największą z nich jest ograniczenie zatrudnienia pracowników. Słabo wykwalifikowani pracownicy, a przynajmniej ich część, straciłaby miejsca pracy. Dotąd pracowali oni na kasach, jednak po ich zamknięciu nie byliby potrzebni. Oczywiście znajdą się inne miejsca pracy, takie jak fabryki, gdzie zawsze będzie potrzebna słabo wykwalifikowana kadra robotnicza.
Aczkolwiek, pełna automatyzacja zakupów nie wejdzie w życie jeszcze przez długi czas. Zmiany nie przyjdą nagle, a więc każdy będzie mógł się do nich spokojnie i odpowiednio przygotować. Pokolenia, które teraz są biegłe w obsłudze komputerów, muszą przewyższyć te, które tego nie potrafią.