Co to takiego skaner kodów QR?

W codziennym życiu wszyscy są dzisiaj świadkami postępującej automatyzacji. Dowodzi tego chociażby fakt, że co krok natknąć się dziś można na kody kreskowe i QR. Teraz służą one już nie tylko do tego, aby móc doliczyć dany produkt w sklepie do rachunku. Wykorzystanie kodów, a co za tym idzie również skanerów kodów QR. Sprawddź, czym jest skaner kodów QR.
http://www.posiflex.com.pl/czytniki-kodow-kreskowych,49.html

Na czym polega działanie skanera kodów QR?

Generalnie, mechanizm działania i cały sens wykorzystania skanera kodów jest bardzo prosty. Chodzi o to, aby najpierw zeskanować kod, potem go zdekodować, aby następnie przesłać otrzymane dane w odpowiednie miejsce. Jeśli chodzi o miejsce, do którego dane są wysyłane, są to różnego typu urządzenia. Jeśli skaner kodów QR znajduje się w sklepie to przeważnie w jakiś sposób jest połączony z kasą fiskalną jak również z innymi urządzeniami należącymi do stanowiska sprzedażowego. W innych placówkach natomiast raczej łączenie dotyczy skanera i komputerów, ewentualnie urządzeń mobilnych, takich jak smartfony bądź też tablety.

Czy skaner kodów QR jest mobilny?

Niewątpliwie, w bardzo wielu sytuacjach zachodzi absolutna konieczność odłączenia skanera kodów QR w celu przeniesienia go w inne miejsce. Jest tak na przykład wtedy, kiedy w sklepie dokonuje się inwentaryzacji. Trzeba w takiej sytuacji zeskanować kody na produktach leżących na półkach rozmieszczonych w różnych częściach sklepu. Trudno więc sobie wyobrazić, aby w takiej sytuacji cały czas chodzić z kasą fiskalną pod pachą. Całe szczęście dzisiaj już bez trudu wiele skanerów można łączyć z kasami fiskalnymi i nie tylko bez użycia kabla. Wystarczy najczęściej połączenie Bluetooth. Jeśli jednak nie jest ono wystarczające, czasem można także skorzystać z połączenia WiFi. Umożliwiają to już dzisiaj najnowocześniejsze skanery.

Stacjonarny skaner kodów QR, czyli ten bardziej tradycyjny, to taki, który podłączyć można tylko kablem. Można do tego wykorzystywać zwykle różnego typu połączenia, ale najpopularniejsze jest oczywiście USB. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej rezygnuje się ze stacjonarnych skanerów na rzecz mobilnych. Wynika to zresztą nie tylko z konieczności przenoszenia skanera kodów QR. Rzecz w tym, że aby zintegrować w odpowiedni sposób skaner z wszystkimi urządzeniami, które zalicza się do stanowiska sprzedażowego, trzeba by korzystać z bardzo wielu kabli. Zwykle nawet nie ma odpowiedniej liczby wejść na kable w skanerze. Połączenie z wszystkimi urządzeniami, a nie tylko z kasą fiskalną, znacząco ułatwia pracę, więc wydaje się często wręcz koniecznością.

Jak skanuje skaner kodów QR?

Pokrótce wytłumaczono już mechanizm działania skanera kodów QR, jednakże w co jest on wyposażony, że skanowanie jest w ogóle możliwe? Warto zauważyć, że nie zawsze są to takie same części. Działanie skanera może opierać się bowiem albo na diodach, albo też na laserach.

Jeśli chodzi o diody, są to tak zwane diody LED. Kiedy powstawały pierwsze skanery kodów instalowano w nich właśnie takie diody. Technika skanowania diodami jest nieco przestarzała i już zdecydowanie mniej popularna niż dawniej. Nie oznacza to jednak wcale, że całkowicie z niej zrezygnowano. Nadal bardzo często można dzisiaj jeszcze natrafić na tego typu skanery. Często korzysta się z nich chociażby ze względu na oszczędność. Rzecz w tym, że w trakcie swojego działania skaner kodów QR, który działa w oparciu o diody LED, wykorzystuje relatywnie mało energii. Jednakże, niewygodą związaną z jego użytkowaniem jest konieczność zbliżania do niego kodu na odległość nie większą niż około 10 centymetrów. Jeśli kod znajduje się dalej, to po prostu skaner nie jest w stanie do zdekodować. Z tego też względu, korzystanie z takiego skanera na przykład w sklepie jest niezwykle wręcz uciążliwe, gdyż każdy kasowany produkt trzeba bardzo blisko zbliżać do skanera, co czasami znacząco wydłuża pracę kasjera oraz kolejkę do kasy.

Laser w skanerze to nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz powszechniejsze. Największą korzyścią z zainstalowania w skanerze lasera jest z pewnością możliwość dekodowania z o wiele większej odległości. To jak daleko od kodu można odsunąć skaner kodów QR zależy od jakości skanera, jednak w przypadku najlepszych urządzeń udaje się zeskanować kody stojąc w odległości kilku metrów od produktu.

Niestandardowe zastosowania skanerów kodów QR

Powyżej opisano wykorzystanie skanera kodów QR w najbardziej typowych sytuacjach. Z całą pewnością typową sytuacją jest jego wykorzystanie w sklepie, gdyż skaner kodów QR obecny jest tam już od bardzo dawna. Jednakże, coraz częściej pojawia się on także w różnorodnych, zdecydowanie bardziej nietypowych miejscach. Skanerem kodów QR często posługuje się bowiem na przykład kontroler biletów w pociągu, czy też w muzeum. Wynika to z faktu, że coraz częściej można dzisiaj kupować różne bilety w formie elektronicznej. Bilet taki może być oczywiście imienny, czy też mieć jakiś numer, po którym można go rozpoznać. Często jednak jego znakiem rozpoznawczym jest kod QR, Zwykle działa to w ten sposób, że kiedy kontroler zeskanuje już i zdekoduje kod, na jego urządzeniu pojawia się bilet o ile jest ważny.