Monitor dotykowy a jego kupno

Jeszcze do niedawna na biurkach królowały ciężkie monitory, które zajmowały sporo miejsca i dawały obraz o naprawdę wątpliwej jakości. Wszystko zmieniło się, kiedy na rynku pojawiły się płaskie ekrany – miłośnicy gier komputerowych pokochali je natychmiast, masowo wymieniając stare monitory. Przez kolejne lata ich parametry w miarę systematycznie rosły, okazało się jednak, że wcale nie jest to maksimum, jakie rynek monitorów ma do zaoferowania. W sprzedaży pojawił się bowiem monitor dotykowy – http://www.posiflex.com.pl/monitory,41.html.

Jak działa?

Jeszcze do niedawna ekrany dotykowe spotkać można było wyłącznie w urządzeniach mobilnych – tabletach czy komputerach. Obecnie coraz częściej wyposaża się w nie monitory, przeznaczone do użytku zarówno biznesowego, jak i domowego.

Jeśli chodzi o zastosowanie monitora dotykowego w biznesie, to jest ono naprawdę wielorakie. Do wyboru są bowiem ekrany przeznaczone do obsługi przez klienta i przez pracownika. Zastosowanie monitora dotykowego na stanowisku sprzedażowym bardzo usprawnia proces pracy, bowiem dane do komputera są wprowadzane przez serię szybkich dotknięć ekranu.

W sklepach coraz częściej można się także spotkać z ekranami dotykowymi dla klienta. Dzięki nim może on szybko i sprawnie złożyć zamówienie lub wyrazić opinię o poziomie obsługi w danym lokalu. Takie monitory często można spotkać przy marketowych kasach – kupujący mogą w nich ocenić swoje zadowolenie z przeprowadzonych zakupów. Często też na tego typu ekranach wyświetlane są reklamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora dotykowego?

Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście przekątna ekranu. Zazwyczaj im jest na większa, tym bardziej rośnie cena sprzętu. Wielkość ekranu powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika – mniejsze ekrany świetnie sprawdzą się w punktach obsługi lub przy pracy biurowej, z większych chętnie skorzystają gracze. Warto też zwrócić uwagę na to, że praca na zbyt małym ekranie może być zwyczajnie niekomfortowa, zaś zbyt duży ekran może zająć zbyt wiele miejsca na biurku i niepotrzebnie ograniczyć przestrzeń roboczą.

Kolejnym ważnym parametrem jest rozdzielczość. Oznacza ona nie mniej, nie więcej niż maksymalną liczbę pikseli, z których będzie składał się obraz. Zasadniczo przyjmuje się, że im większa jest rozdzielczość, tym lepszej jakości obraz będzie pojawiał się na ekranie.

Proporcje matrycy monitorów dotykowych powinny być dobierane w zależności od ich przeznaczenia. Bo o ile ekran ultra panoramiczny może okazać się bardzo wygodny przy oglądaniu filmów, o tyle obsługa aplikacji lub wykonywanie pracy biurowej mogą już być zwyczajnie niewygodne. W zadaniach biznesowych o wiele wygodniejsze są monitory, których kształt matrycy zbliżony jest do kwadratu. Dla jakości wyświetlanego obrazu bardzo ważny jest również jej typ. Monitory dotykowe produkowane są bowiem zarówno w technologii LCD, jak i IPS i TFT.

Bardzo ważne jest również dobranie monitora z szerokim kątem widzenia. Im jest on większy, tym mniejsze problemy sprawia zobaczenie wyświetlanego obrazu przez osoby stojące z boku ekranu. Przy monitorach z małym kątem widzenia obraz może być zamazany lub całkiem czarny i będzie widoczny jedynie dla osób stojących bezpośrednio przed ekranem.

Jest też wiele innych opcji, które mogą uczynić korzystanie z ekranu dotykowego bardziej wygodnym i komfortowym. Kupno monitora wyposażonego w głośniki sprawia, że nie trzeba ich dokupować osobno i pomaga zaoszczędzić przestrzeń roboczą na biurku. Dobrze, jeśli kupiony model posiada opcję regulacji wysokości i nachylenia. Wtedy osoba korzystająca z niego może dopasować jego ułożenie w zależności od swoich potrzeb.

Popularność ekranów dotykowych

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, monitor dotykowy jeszcze nie jest tak popularny, jak bez wątpienia na to zasługuje. Coraz więcej aplikacji i programów tworzonych jest z myślą o obsłudze dotykowej, jednak wciąż na stanowiskach pracy i domowych biurkach królują standardowe monitory.

Z pewnością jednak ich wykluczenie przez ekrany dotykowe jest tylko kwestią czasu.