Jak działa skaner kodów kreskowych?

W XXI wieku ludzie są tak przyzwyczajeni do ciągłego postępu technologicznego, że przestają nawet zastanawiać się nad tym, jak dane urządzanie działa i w jaki sposób jest zbudowane. Przyjmują za oczywistość, że nowe rozwiązania po prostu pojawiają się w ich życiu i nie dociekają, skąd się wzięły. Przykładowo- czy ktoś wie, jak działa zwykły skaner kodów kreskowych?

Kody kreskowe

Czytnik kodów kreskowych nie jest urządzeniem skomplikowanym, ale i niewielu zastanawia się, jak kody kreskowe są odczytywane i jakim sposobem na ekranie komputera kasjerki pojawiają się wszystkie dane, gdy tylko nakieruje ona skaner kodów kreskowych na produkt. Na początku trzeba zrozumieć, czym właściwie są kody kreskowe, zwane również paskowymi. Jest to graficzne zaprezentowanie informacji za pomocą kombinacji ciemnych i jasnych elementów, ustalonej według symboliki reguł opisujących budowę kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych, które odczytują go i przesyłają do komputera dane w nim zaszyfrowane.

Jak działają skanery kodów kreskowych?

W jaki sposób jednak czytnik te kody rozszyfrowuje? Dioda laserowa w skanerze emituje wiązkę światła skupionego na zamontowane w bębnie obrotowym lustro, które tworzy wiązkę padającą na kod paskowy. Światło odbija się od kodu i jest odbierane przez czytnik. Później zostaje przekształcone na strumień cyfrowy zgodnie z protokołem odpowiedniego kodu. Odczytany przez skaner kodów kreskowychzestaw cyfr porównywany jest z bazą kodów w komputerze i jeśli są one tożsame, na wyświetlaczu pojawiają się właściwe informacje.

Udoskonalenia i nowe rozwiązania

Gdy skanery kodów kreskowych dopiero stawały się popularne, ich producenci używali diod LED jako źródła światła. Rozwiązanie to, wciąż jeszcze praktykowane, ma jedną wadę- skaner nie może być oddalony od kodu, bo nie spełnia wtedy swojej funkcji. Ten problem nie występuje natomiast w skanerach używających lasera, który, w zależności od jakości urządzania, pozwala odczytać kod nawet z kilku metrów. Na rynku pojawiły się także rozwiązania, które umożliwiają odczytywanie nie tylko jednowymiarowych kodów paskowych, ale także kodów dwuwymiarowych.