Dlaczego system zarządzania ERP jest niezbędny?

Wydaje się, że żadna firma nie może dzisiaj działać i osiągać zadowalających przychodów bez wsparcia ze strony odpowiednich aplikacji oraz programów. Dotyczy to między innymi firm, które zajmują się sprzedażą. Nie ma wątpliwości, że trudno jest dziś sprawnie funkcjonować na rynku bez systemu zarządzania ERP – http://positiveretail.pl/modul/erp-crm/. Warto nieco przybliżyć, czym jest system zarządzania ERP oraz jakie są jego najważniejsze zadania.

System zarządzania ERP a sprawy księgowe

Jednym z najważniejszych zadań, jakie powierza się systemowi zarządzania ERP jest zapisywanie wszelkich danych finansowych. Obecnie jest to konieczne co najmniej z trzech powodów.

– zebrane w całość i poukładane dane finansowe umożliwiają trafne analizy. Dzięki przejrzystej księgowości łatwiej planować wydatki.
– gromadzenie danych i prezentowanie ich w bardzo przejrzysty sposób sprawia, że każdy menadżer jest w stanie bez większego wysiłku kontrolować pracę swoich podwładnych pełniących funkcje księgowych. Jest to niewiarygodnie ważne, gdyż każde oszustwo księgowego, czy też jego błąd, może mieć fatalne skutki. Niejednokrotnie dochodziło już do sytuacji, w których błędy księgowych doprowadzały do upadków firm.
– zgodnie z polskim prawem każda firma powinna generować jednolite pliki kontrolne. Chodzi o pliki, w których podsumowana jest księgowość przedsiębiorstwa. Z racji tego, że jest to obowiązkowe, niezbędne jest gromadzenie w systemie zarządzania ERP wszelkich danych księgowych.

Jak z optymalizować finanse z systemem zarządzania ERP?

Jak się okazuje, system zarządzania ERP pozwala zaoszczędzić, jak również więcej zarobić. W jaki sposób się to dzieje? Sprawa wydaje się prosta. Im więcej dokładniejszych danych zbiera system, tym dokładniejsze analizy może tworzyć menadżer. Poza tym, dane w systemie zarządzania ERP są prezentowane w sposób bardzo przystępny, dlatego też nie traci się czasu na ich układanie, tworzenie wykresów czy tabelek. To wszystko sprawia, że tworzenie strategii działania staje się szybsze, a same strategie są po prostu lepsze. Dzięki temu firma więcej zarabia jak również mniej wydaje. Zakup sprawnie działającego systemu zarządzania ERP jest więc nie tyle niezbędnym wydatkiem, co wręcz inwestycją w rozwój firmy.

Komunikacja pracowników

Istotne jest także to, że system zarządzania ERP pozwala pracownikom w łatwy sposób się komunikować. Wystarczy, że jeden z nich umieści w systemie informację o spotkaniu, a wszyscy widzą ją na swoich komputerach. Ponadto, dzięki systemowi łatwiejsza staje się również praca grupowa. Co więcej, dzięki zapisywaniu wszelkich planów w systemie, zdecydowanie trudniej jest o nich zapomnieć.

Budowa relacji z klientami

Nie sposób przecenić istotności dobrych relacji z klientami. Chodzi o to, aby cenili oni daną firmę i czuli, że stale ona o nich pamięta. Rzecz w tym, że każdy marketingowiec doskonale wie, że o wiele łatwiej zatrzymać przy sobie klienta niż pozyskać nowego. Dlatego też tak przydatny jest system CRM. Jest on niczym innym, jak jednym z modułów dostępnych w ramach systemu zarządzania ERP.

CRM pełni kilka funkcji, przede wszystkim jednak gromadzi szczegółowe dane o klientach. Są to między innymi dane teleadresowe, dzięki którym można wysyłać do klientów specjalne oferty. Nie ma wątpliwości, że bardzo ważne jest stałe przypominanie klientowi o firmie. Nie można jednak przesadzić z częstotliwością maili czy wiadomości SMS.

Warto zauważyć, że w systemie CRM zapisywane są nie tylko dane teleadresowe. Dobry system gromadzi również szczegółowe dane dotyczące zakupów, jakie dokonują poszczególni klienci. Do czego jednak są potrzebne tego typu dane?

Rzecz w tym, iż bardzo istotne jest tworzenie dla klientów indywidualnych ofert. Jednakże, oferty te nie przemówią do klientów, jeśli nie zna się ich preferencji i zwyczajów. Ważne jest, aby wiedzieć co najczęściej kupują konkretni klienci. Niemniej ważna jest informacja odnośnie tego, w jakim okresie robią największe zakupy oraz ile średnio podczas nich zamawiają. System zbiera wszystkie te informacje, jednakże i tak potrzebny jest specjalista, który je przeanalizuje i wyciągnie trafne wnioski.