Afrykański pomór świń – jak, kiedy i dlaczego dochodzi do zakażenia?

ASF (African swine fever) jest wirusem, który może dotknąć każdego hodowcę i każde stado. Wirus rozprzestrzenia się w sposób bezpośredni i pośredni. Sprawdź, czy przysługuje Ci rekompensata pieniężna, gdy zachoruje Twoje stado i gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia. W artykule poznasz również odpowiedź na to, co zrobić, gdy Twoje stado zaatakuje afrykański pomór świń.

http://3int.pl/afrykanski-pomor-swin-chron-gospodarstwo/

Ostrożności nigdy dość

Aby zapobiec zarażeniu warto sprowadzać paszę tylko ze sprawdzonych źródeł. Afrykański pomór świń jest wirusem zamieszkującym także w paszy i wodzie, więc nie jesteśmy w stanie zapobiec zarażeniu. Wirus nie zagraża innym zwierzętom niż świnie, dziki i świoniodziki, ale może być przez nie przenoszony. Dlatego zaleca się skuteczne ogrodzenie zwierząt hodowlanych od zwierząt mających swobodę w poruszaniu po gospodarstwie (psy/koty). Również ludzie mogą przenosić wirus, który im zagraża jedynie w sposób materialny. Nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu czy zagrożenia życia.

Zwrot pieniędzy

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze. Wirus powoduje uśmiercenie całego stada i zabrania właścicielowi posiadania nowego stada przez czterdzieści dni. Przez ponad miesiąc gospodarz jest odcięty od (często) jedynego źródła utrzymania i dodatkowo będzie musiał zainwestować w nowe stado. Nic dziwnego więc, że starać będzie się o odszkodowanie.

Afrykański pomór świń zmusza gospodarza do pozbycia się nie tylko zwierząt, ale także całej paszy i produktów zwierzęcych przeznaczonych na sprzedaż. Otrzymanie odszkodowania możliwe jest tylko w sytuacji, gdy Inspekcja Weterynaryjna stwierdzi wystąpienie ogniska ASF, a podczas hodowli przestrzegano wszelkich zasad rejestracji i identyfikacji. Wówczas gospodarz dostaje pieniądze pokrywające poniesione przez niego straty.